Przeglądając dostępne projekty domów, można zauważyć, że przeważają takie, które przedstawiają budynki o zwartej i prostej bryle. Taka konstrukcja nie jest przypadkowa i w dodatku zapewnia wiele korzyści, w tym związane z ekonomiczną eksploatacją.

Prosta konstrukcja to szczelna konstrukcja

Teraz wiele uwagi poświęca się temu, by domy były przede wszystkim szczelne. Im mniej bowiem ciepła ucieka na zewnątrz, tym mniejsze koszty ponosi się podczas ogrzewania dostępnego metrażu. Natomiast zwarta konstrukcja pozwala zadbać o to, by takie straty ciepła były jak najniższe, dzięki czemu nie tylko eksploatacja jest tańsza, ale tez i bardziej przyjemna, gdyż nie zauważa się dużych różnic temperatur.

Domy o prostej bryle łatwiej się adaptuje

Niekiedy wygląd otoczenia sprawia, ze trudno jest do niego dostosować taki projekt domu, jaki chce się zrealizować. Natomiast dom o prostej bryle zawsze dobrze się prezentuje i bez żadnych trudności udaje się go zaadaptować do otaczającej przestrzeni. Nie trzeba więc pod tym względem modyfikować projektu, co znacznie przyspiesza realizacje, bez wnoszenia dodatkowych opłat. Należy również dodać, że takie domy nie zwracają za bardzo na siebie uwagi, co sprawia, że rzadziej dochodzi w nich do włamań.

Budynek na planie kwadratu idealny dla rodziny

Konstrukcja na planie kwadratu doskonale sprawdza się wtedy, gdy w takim domu ma zamieszkać rodzina. Szczególnie wtedy, gdy dysponuje działka o niewielkim metrażu, więc zależy jej na skromnym, ale funkcjonalnie zaprojektowanym wnętrzu. Trzeba przyznać, ze dom na planie kwadratu pozwala optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, gdyż ściany są proste, bez żadnych załamań i nierówności. Ponadto taka konstrukcja cechuje się stabilnością, więc wybierając taki właśnie projekt, można liczyć na to, że nie prędko trzeba będzie dokonywać napraw. Można również zauważyć, że w budynku na planie kwadratu łatwiej udaje się zaplanować rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń, by korytarze zajmowały jak najmniej miejsca. Można praktycznie przechodzić bezpośrednio z jednego pokoju do innego, by w ten sposób cieszyć się większym metrażem każdego z nich.