"Dzisiaj w bardzo wielu różnych branżach coraz częściej zwraca się uwagę na to, by poszczególne rozwiązania były nie tylko efektywne, ale przede wszystkim przyjazne dla środowiska. Nie omija to również branży budowlanej, w której coraz większą rolę odgrywa ekologiczne projektowanie domów.

Czym wyróżniają się ekologiczne domy

Domy, w których stawia się przede wszystkim na ekologiczne rozwiązania, to najczęściej konstrukcje energooszczędne, w jakich podstawowym materiałem jest drewno. To właśnie takie cechy sprawiają, że dany projekt domu można określić mianem ekologicznego. Trzeba bowiem przyznać, że obecnie ze względu na stosowanie różnych technologii, które umożliwiają pobór energii z odnawialnych źródeł, często stosuje się w takich domach rozwiązania elektroniczne. Można do nich zaliczyć na przykład inteligentne adaptacje z wykorzystaniem wielu różnych urządzeń. Takie technologie nie mają negatywnego wpływu na naturalne środowisko, a przy tym są niezwykle pomocne w codziennym życiu. Sprawiają również, że użytkowanie danego budynku staje się po prostu tańsze i bardziej spersonalizowane.

Dlaczego wybór drewna się opłaca

Ekologiczne domy to drewniane budynki – dlaczego tak się dzieje – z wielu przyczyn. Przede wszystkim jest to materiał, który można odzyskać bez konieczności stosowania żadnych technologii, które miałyby negatywny wpływ na środowisko. Ponadto takie domy są trwale, więc jest to dobra inwestycja, często na wiele, wiele lat, a przy tym taka konstrukcja bardzo dobrze wtapia się w otoczenie. Może być więc wykorzystana zarówno na peryferiach, jak i w mieście, tym bardziej, że drewno jest takim materiałem, jaki dobrze się prezentuje w stanie surowym, jak i wtedy, gdy się je pomaluje. Drewno daje się również połączyć za pomocą bardzo prostych technik, bez stosowania substancji szkodliwych tak dla środowiska, jak i dla człowieka. Jest to również surowiec, który łatwo można przyciąć pod dowolny wymiar. Natomiast konstrukcje wykonane z tego materiału zawsze można rozłożyć, bądź rozbudować, jeśli dana powierzchnia z czasem przestanie spełniać swoje funkcje."