Domy energooszczędne cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Wciąż zalicza się je do najbardziej ekonomicznych inwestycji, które służą latami. Ponadto ich wygląd nie zawsze kojarzy się z geometrycznymi figurami przypominającymi kwadratowe kostki. Mogą również przypominać tradycyjne budownictwo, zachowując wszystkie swoje korzystne właściwości.

Dom energooszczędny to nie tylko oszczędność energii

Wydawać by się mogło, że projekty domów energooszczędnych zapewniają jedynie ekonomiczne zużycie prądu. Jednak to nie jest do końca prawda, ponieważ mogą one znacznie więcej. Trzeba tylko zdać sobie sprawę z tego, że prąd wykorzystuje się na wiele rożnych sposobów. Służy on nie tylko do tego, by zasilać poszczególne urządzenia codziennego użytku, ale również i te, jakie stosuje się do ogrzewania pomieszczeń. Tak naprawdę w takiej konstrukcji chodzi o oszczędność energii, jaką zapewnia szczelność budynku. Projektanci wybierają zatem takie technologie i materiały, jakie sprawią, że dom będzie mógł samodzielnie odpowiadać za szczelność poszczególnych elementów. Zatem najważniejsze jest to, by straty ciepła w takich budynkach były jak najniższe.

Dom energooszczędny zalety – a wady

Skupiając się na samych superlatywach, nie można też zapomnieć o wadach takich konstrukcji. Najpoważniejszą jest taka, że technologia, jaką się stosuje, odnosi się do całego budynku. Zatem próbując zmodernizować taki obiekt, trzeba liczyć się z tym, że nie będzie można przeprowadzić takich działań na własną rękę. Jest to po prostu nieopłacalne w dłuższej perspektywie czasu. Wybierając fachowca, można liczyć na to, że po rozbudowie taki dom nie straci nic na swoich dotychczasowych właściwościach. Jednak zastanawiając się głębiej nad taką wadą, trudno tak naprawdę przyznać, że jest to jakiś minus. Tak naprawdę to najmocniejsza strona całego projektu, tym bardziej, że zastosowane technologie i materiały doskonale wtapiają się w konstrukcję. Zatem pomimo że są sprawne, nie zwracają na siebie uwagi, nie zmieniają i nie utrudniają codziennego życia. Można więc doszukać się w domu energooszczędnym zalet bardziej, niż wad.