Projekty domów przedstawiają budynki o różnej konstrukcji z wykorzystaniem różnorodnych materiałów. Zastosowanie danego surowca wymusza poniekąd zastosowanie takiej, a nie innej struktury, czy fundamentu. Jak na tle innych budynków wypadają konstrukcje domów drewnianych?

Różnorodność domów wnętrze i wybór dachu

Domy wykonane z drewna są przeważnie o zwartej konstrukcji, więc bardzo łatwo można je pomylić z tradycyjnym budownictwem, zwłaszcza jeśli się je pomaluje. Największym powodzeniem cieszą się domy wykonane w konstrukcji szkieletowej, ponieważ jest ona najbardziej wygodna pod względem montażu i demontażu. Można bowiem zamówić przycięte materiały i bez większych trudności samodzielnie złożyć taki szkielet. Wystarczy tylko skorzystać z prostego planu łączenia poszczególnych elementów, by w zupełności poradzić sobie z takim zadaniem. Najczęściej jednak bardziej opłaca się wynająć firmę, która zajmuje się stawianiem takich domów. Głównie dlatego, że takie prace będą bardzo szybko posuwać się do przodu i zawsze ma się gwarancje, że wszystkie elementy zostały dobrze, a przede wszystkim ściśle ze sobą połączone. Innym wariantem, znacznie droższym, są drewniane domy ekologiczne wykonane z bali. Takie konstrukcje zapewniają mniejsze wahania temperatury, a także cechują się minimalnymi stratami ciepła. Jeśli zaś chodzi o konstrukcje dachu – w takich budynkach, zarówno w konstrukcji szkieletowej, jak i z bali, dominują dachy dwuspadowe.

Jak wygląda wnętrze w drewnianych domach ekologicznych

Niepodważalną zaletą domów drewnianych jest to, że mają cienkie ściany. Można je pozostawić bez żadnych zmian, na przykład związanych z naniesieniem farby. Często zastosowanie drewna, jako głównego materiału sprawia, że dom nawet w stanie surowym ma swój klimat. Wnętrze takiego domu jest nie tylko ciepłe ze względu na dość wysoką temperaturę, ale również daje się odczuć przytulny nastrój. Zdecydowanie więc łatwiej się zaaklimatyzować do takiej przestrzeni, tym bardziej, że ma ona bardzo dobry wpływ na samopoczucie. Zawsze więc wstając rano z łózka, można czuć się wypoczętym. Można również zauważyć, że z różnorodnością domów wnętrz nie ma większych trudności, gdyż projektów takich budynków jest dostępnych bardzo wiele.