Można przyznać, że są takie projekty domów, które łatwiej zaadaptować do danego otoczenia i takie, które sprawdzą się tylko w określonej scenerii. Do jakiej grupy można zaś zaliczyć parterowe domy pasywne?

Jakie znaczenie ma usytuowanie działki

Może się wydawać, że powierzchnia działki, na jakiej ma stanąć dany budynek o konstrukcji, jaką przewiduje wcześniej wybrany projekt, nie budzi żadnych emocji. Jednak inaczej sprawa się przedstawia, kiedy chodzi o usytuowanie takiego terenu. Nie zawsze bowiem jest tak, że dostępny grunt jest ładnym kwadratem, bądź prostokątem, który częściowo znajduje się po stronie południowej, a częściowo po stronie północnej. Działki często bywają wąskie, bądź też o bardzo niewielkim metrażu. Zatem by postawienie domu parterowego na takiej powierzchni było możliwe, potrzebny jest projekt indywidualnie dostosowany do takich właśnie potrzeb. Kształt działki może więc bardzo często narzucać wręcz wybór określonego projektu domu, na przykład w kształcie litery l, kiedy chce się uzyskać większy metraż powierzchni użytkowej.

Wybór parterowych domów pasywnych

Na takich działkach bardzo dobrze sprawdzają się domy pasywne, ponieważ maja zwarta konstrukcje, są często budowane na planie prostokąta, więc nie zajmują wiele miejsca. Ich budowa jest więc prosta, nie kryje żadnych tajemnic, a przy tym takie domy doskonale sprawdzają się na co dzień, gwarantując minimalne straty ciepła. Niemniej trzeba pamiętać o tym, że chociaż takie obiekty są z zewnątrz dość niepozorne, to jednak technologia, jaka się w nich stosuje sprawia, że do realizacji takich projektów najlepiej wybrać ekipę, która zajmuje się wyłącznie stawianiem takich budynków. Wtedy ma się pewność, że dom tego typu nie tylko zostanie dobrze zaadaptowany pod względem gruntu, ale również będzie energooszczędny i funkcjonalny, bez żadnych wad technologicznych, które później bardzo trudno byłoby wyeliminować. Zatem z postawieniem domu parterowego nie ma większych trudności, ale tylko wtedy, jeśli jest on niewielki i ma prostą formę. Wtedy również postawienie takiego budynku nie zabiera zbyt wiele czasu i nie jest zbyt kosztowne.