Ekologiczne domy coraz dynamiczniej zaczynają wkraczać na polski rynek. Wciąż jednak kojarzą się głównie z fanaberią, niż z konkretnymi właściwościami, których nie można w dzisiejszych czasach lekceważyć. Szczególnie jeśli chodzi o zastosowanie odpowiednich materiałów, jakie sprawiają, że takie budynki są trwale, funkcjonalne, a przede wszystkim energooszczędne.

Ekologiczny dom to przemyślany wybór

Decydując się na projekt domu, który przedstawia ekologicznie zaaranżowaną konstrukcję, można spodziewać się samych superlatyw podczas eksploatacji dostępnej powierzchni. Chcąc natomiast cieszyć się większym metrażem, warto postawić na taki materiał, jak drewno. To właśnie dzięki niemu można zauważyć, że ściany budynków wykonanych z tego surowca, są znacznie cieńsze, niż te, jakie cechują budynki murowane. W dodatku takie konstrukcje wcale nie są gorsze pod względem utrzymywania stałej temperatury, niż właśnie te, w jakich zastosowano różnorodne formy cegieł. Zatem wybierając drewno, czyni się to w sposób w pełni świadomy, jednak to, co przemawia za wyborem tego materiału, to nie tylko ekologia. Bardzo często można zdecydować się na konstrukcje drewniana także dlatego, bo jest po prostu znacznie tańsza. Jeśli zaś coś jest dobrej jakości, a przy tym nie jest kosztowne, to dlaczego by nie wybrać właśnie takiego rozwiązania?

Ekologiczne projektowanie domów od podstaw

Co prawda trzeba przyznać, że domy ekologiczne to nie tylko domy drewniane, ale budynki, które projektuje się od fundamentu aż po sam dach. Każdy element w takiej strukturze ma swoje uzasadnienie i zastosowanie, dlatego też kiedy projekt jest zrealizowany w sposób niedokładny, cała technologia ulega deformacji i zwyczajnie przestaje spełniać wszystkie swoje właściwości. Być może to właśnie sprawia, że wciąż do takich projektów podchodzi się z wahaniem i powątpiewaniem. Jednak jeśli zatrudni się fachowców, którzy mają w swoim dorobku wiele realizacji związanych z ekologicznym projektowaniem domów, można im w pełni zaufać. Planowanie chociaż bywa czasochłonne, to samo realizowanie projektu już nie. Wystarczą niekiedy trzy miesiące, by można było na swojej działce zobaczyć nowo postawiony drewniany dom, do którego można się już wprowadzić.